Decyzja o kredycie gotówkowym nie powinna zostać podjęta pochopnie. To poważne zobowiązanie finansowe, dlatego należy dobrze wszystko przemyśleć. W tym artykule podpowiemy Ci jak mądrze wybrać kredyt gotówkowy.

Ustal swoje potrzeby finansowe

To najważniejsza rzecz, która musisz zrobić przed zdecydowaniem się na kredyt gotówkowy. Pożyczka z reguły brana jest na konkretne cele, a nie ot tak żeby mieć pieniądze, dlatego dokładnie spisz swoje planowane wydatki na kartce czy na komputerze. Jeżeli potrzebujesz gotówki na przykład na remont kuchni czy całego mieszkania to sporządź potencjalny kosztorys całego przedsięwzięcia. Musisz oczywiście pod uwagę wziąć również niespodziewane wydatki, które mogą Ci się nadarzyć na przykład poprzez zniszczenie jakiegoś materiału lub sprzętu podczas przeprowadzania remontu. Oczywiście jest to tylko przykład, ponieważ pieniądze pozyskanie z kredytu gotówkowego możesz przeznaczyć na inny cel. Najważniejsze to przemyśleć swoje wydatki oraz jak najdokładniejsze obliczenie ile konkretnie pieniędzy potrzebujesz. Dzięki temu nie zadłużysz się na zbyt wysoką kwotę i kredyt gotówkowy nie będzie dla Ciebie koszmarem.

Oferty kredytów gotówkowych zobacz tutaj.

Oblicz ile jesteś w stanie spłacać

Kolejnym krokiem jest analiza swoich miesięcznych wydatków i ustalenie ile jesteś w stanie miesięcznie przeznaczyć na spłatę kredytu. Tutaj również przyda się notatnik. Spisz sobie ile miesięcznie wydajesz na zakupy, czynsz, opłaty i to podsumuj. Oczywiście do listy dopisz kwotę, którą możesz przeznaczyć na niespodziewane wydatki, przykładowo – może się okazać, że Twój samochód ulegnie awarii i będzie potrzeba oddania go do serwisu. Poza regularnymi wydatkami warto co miesiąc odkładać sobie tak zwany fundusz awaryjny, żeby właśnie w razie takiej sytuacji mieć pod ręką gotówkę.

Po ustaleniu kwoty, która nie będzie krzywdząca dla Twojego budżetu domowego będziesz w stanie określić jak długo będziesz spłacać kredyt. Im krótszy czas spłaty pożyczki tym mniejszy jej koszt, dlatego ten krok jest tak bardzo istotny.

Wybierz czy wolisz ratę stałą czy malejącą

Decydując się na kredyt gotówkowy musisz podjąć decyzję czy wolisz ratę stałą czy malejącą. Różnica w ogólnym rozrachunku jest niewielka i wszystko zależy od Twoich preferencji. Rata stała polega na tym, że przez cały okres spłaty zadłużenia płacisz taką samą ratę ustalaną na początku w umowie. Kwota ta może nieznacznie się różnić w zależności od bieżącej sytuacji na rynku, zaś rata malejąca polega na tym, że z upływem czasu płacisz miesięcznie coraz mniej. Minusem rat malejących jest fakt, że na początku kredytu raty te są znacznie większe od rat stałych, gdyż potrafią być wyższe nawet o 25%.

Ubezpiecz swój kredyt

Kredyt gotówkowy to spore zobowiązanie finansowe, a niestety w życiu zdarzają się takie sytuacje, przez które nie będziemy mogli spłacić kredytu, np. ciężka choroba uniemożliwiająca wykonywanie pracy albo jej utrata. Dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie od takich sytuacji.

Sprawdź wszystko jeszcze raz

Jeżeli szykujesz się już do podpisania umowy z bankiem przejrzyj umowę jeszcze raz czy wszystko się zgadza – wysokość raty, dodatkowe opłaty, czas spłaty oraz inne formalności. Po sprawdzeniu każdego elementu możesz spokojnie podpisać umowę. Jeżeli jednak coś przeoczysz masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania – gwarantuje Ci to ustawa o kredycie konsumenckim.