Chcesz zaoszczędzić na wydrukach? Jest na to kilka sposobów. Podpowiadamy, jak eksploatować drukarki, by obniżyć swoje koszty. Poznaj porady dla wszystkich, którzy planują drukować ekonomicznie.

Odpowiedni dobór drukarki

Jaka drukarka zapewnia najtańsze drukowanie? Bez wątpienia nie będzie to najtańszy model dostępny na rynku. Koszt jego eksploatacji zwiększa konieczność kupowania drogich tuszów i tonerów. Nie warto zatem zbytnio sugerować się ceną urządzeń.

Przyjęło się, że bardzo ekonomicznymi sprzętami są drukarki laserowe. Okaże się to prawdą jednak wyłącznie wtedy, gdy używa się ich w biurach. W domowych warunkach, gdzie wydruki nie powstają masowo, lepiej wybrać drukarkę atramentową. Warto dopłacić do mocniejszego modelu, by można było używać go przynajmniej kilka lat.

Postaw na zamienniki

Stosując tusze i tonery zamienniki zamiast oryginalnych, możesz zaoszczędzić na wydrukach ponad 50%. Nie stracisz przy tym na jakości zadruku. Alternatywne materiały eksploatacyjne sprawdzą się szczególnie w przypadku tanich drukarek oraz przy wykonywaniu dużych ilości zadruków. Wówczas oszczędności będą największe. Gdzie szukać tanich materiałów eksploatacyjnych? Na początek warto określić producenta sprzętu.

Nie zawsze potrzebujesz wydruku w kolorze

Kolorowe wydruki mogą być atrakcyjniejsze, niestety kosztują znacznie więcej od monochromatycznych odpowiedników. Przykładowo kolorowe tusze Brother mają wyższe ceny niż czarne. Zastanów się więc, czy chcesz drukować w kolorze. Faktury i teksty możesz śmiało drukować w czerni i bieli. Kolor zachowaj na potrzeby grafik.

Zmiana skali, dwustronny wydruk i modyfikacja jakości

Nie każdy dokument trzeba drukować w skali 1:1. Aby zaoszczędzić, podczas drukowania obszernych dokumentów zmniejsz strony i obróć je o 90 stopni, aby dwie zmieściły się na jednej kartce. Chociaż strony stracą nieco na czytelności, dzięki tej metodzie zaoszczędzisz tusz i papier. Takie wydruki zajmą też znacznie mniej miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest również opcja dwustronnego wydruku. Niektóre drukarki mają ją w swoim standardzie. Innym trzeba nieco w tym pomóc, ustawiając tę opcję w odpowiednim programie. Warto zmienić także jakość drukowania. Domyślnie ustawiona przez producenta jest opcja „normalna”. Bardziej ekonomicznym wyborem okaże się „kopia robocza” (nazwa modułu zależy od producenta i modelu drukarki). Nie pochłania ona tak wiele atramentu i nie trzeba martwić się częstą wymianą tuszu.

Tanie drukowanie nie jest trudne. Wymaga znajomości kilku praktycznych wskazówek, a także orientowania się w cenach materiałów eksploatacyjnych takich jak zamienniki tuszy Brother. Do oszczędności należy jednak podchodzić z głową. Pamiętaj, że pozorne obniżenie kosztów związane z zakupem tańszego modelu drukarki może odbić się na Twojej kieszeni w postaci drogich tuszów czy tonerów. Wybierz więc takie urządzenie, które odpowiada Twoim potrzebom i w perspektywie czasu pozwoli sporo zaoszczędzić. Ponadto stosuj rady związane z eksploatacją drukarki, by nie wydać zbyt wiele na tusz i papier.