Prowadzenie własnej działalności jest procesem złożonym, w którym konieczne jest nadzorowanie wielu aspektów. Sposób prowadzenia księgowości to jedna z najważniejszych kwestii, która musi zostać ustalona już w pierwszych etapach kreowania własnego biznesu. Przedsiębiorcy często rozważają wybór między księgowością online a zatrudnieniem osoby do pracy bezpośrednio w firmie. Które rozwiązanie jest lepsze?

Księgowość internetowa – wady i zalety

Prowadzenie księgowości internetowej opiera się na samodzielnym zarządzaniu księgowością przy wykorzystaniu oprogramowania bądź aplikacji. W ten sposób możliwe jest księgowanie na bieżąco wszelkich dokumentów, a program sam będzie aktualizował się zgodnie z wprowadzanymi zmianami czy modernizacjami przepisów. Księgowość internetowa może być również prowadzona przy współpracy z biurem rachunkowym. Wśród zalet księgowości online warto wspomnieć o niskich kosztach jej prowadzenia. Dodatkowo możliwy jest stały dostęp do danych, co umożliwia sprawdzanie danych z każdego miejsca na świecie. Ogromnym plusem jest również możliwość tworzenia baz danych w oparciu o wprowadzane FV i inne dokumenty, prowadzenie rejestrów (np. KPiR) czy automatyczne obliczanie składek i zobowiązań podatkowych. Księgowość online jest wygodna i łatwa w prowadzeniu.

Zdecyduj mądrze

Niestety księgowość online dedykowana jest głównie małym przedsiębiorstwom, w których nie ma konieczności prowadzenia zaawansowanych działa księgowych. Problemem może być również brak z kontaktu z księgowym, co sprawia, że w przypadku problemów, czy wątpliwości nie ma możliwości uzyskania porady od specjalisty. Dodatkowo niezbędne jest dokładne zapoznanie się z programem, jego funkcjami co wiąże się z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu. Jeszcze przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą w wybraniu odpowiedniej opcji. Sprawdź konsultacje biznesowe na https://www.zustoniemus.pl/produkt/bezpieczny-biznes-bez-zus-u-i-podatkow-nagranie-video-konsultacje/ i dowiedz się jak najlepiej poprowadzić swój biznes.

Księgowa w firmie – czy jest potrzebna?

Księgowość internetowa nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku bardziej rozbudowanych firm może okazać się, że samodzielnie księgowanie będzie zbyt skomplikowane, co będzie przekładało się na częste błędy. W takich sytuacjach zatrudnienie księgowej w firmie będzie doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, który musiałyby być poświęcone na wprowadzanie korekt czy poprawek. Współpracując ze specjalistą, zostajemy całkowicie odciążeni z dotychczasowych obowiązków, jednocześnie zyskując wsparcie i doradztwo. Księgowy jako nasz pracownik będzie dogłębnie znał sytuację finansową w naszej firmie, znacznie lepiej niż w przypadku korzystania z biur rachunkowych czy innych form księgowości zewnętrznej.

Wśród zalet warto wyróżnić stały, szybki kontakt z księgowością, natychmiastowe doradztwo finansowe. Warto jednak pamiętać, że korzyści wiążą się z koniecznością zapewnienia odpowiedniego wynagrodzenia, opłacenia szkoleń, a także ewentualnych błędów, jakie mogą pojawić się w nawet przy prowadzeniu księgowości przez specjalistę.

Prowadzenie księgowości dla wielu przedsiębiorców jest wyjątkowo problematyczne. Liczne możliwości, jakie są obecnie popularne, sprawiają, że wybór jednej opcji często jest dość trudny. Najczęściej wybierane jest prowadzenie księgowości online lub zatrudnienie specjalisty do firmy. Każde z tych rozwiązań wiąże się z różnymi wadami i zaletami, dlatego decyzję warto podjąć na podstawie własnych potrzeb i preferencji.