Konsolidacja kilku zadłużeń może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z terminową spłatą rat. Wizja jednej, często mniejszej raty podoba się wielu ludziom. Dlatego w dzisiejszym artykule opiszemy czym dokładnie jest konsolidacja kredytów i czy jest to sposób na łatwe wyjście z długów.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

To coraz bardziej popularny produkt kredytowy oferowany przez banki. Pozwala na połączenie kilku zobowiązań w jedno. Korzystając z konsolidacji często mamy możliwość wydłużenia okresu kredytowania. Kolejną zaletą konsolidacji jest często mniejsza rata w porównaniu do sumy wcześniejszych zobowiązań.

Jeżeli po wzięciu kredytu konsolidacyjnego oraz spłacie poprzednich zobowiązań na koncie klienta zostaną pieniądze może on je przeznaczyć na dowolnie wybrany przez siebie cel.

Jakie zobowiązania finansowe można spłacić?

Za pomocą środków pozyskanych z kredytu konsolidacyjnego możemy spłacić pożyczki gotówkowe, kredyty gotówkowe, debet na karcie czy też kredyt na budowę domu.

Do kogo skierowany jest kredyt konsolidacyjny?

Ten produkt bankowy został stworzony z myślą o ludziach, którzy mają problem ze spłatą swoich obecnych zadłużeń. Często te problemy biorą się po prostu z formalności jakie trzeba wykonywać co miesiąc, dlatego jeżeli jesteś osobą, która stale zapomina o spłacie swoich bieżących zobowiązań finansowych to konsolidacja jest właśnie dla Ciebie. Kredyt ten przyda się również osobom, które w nagłym przypadku tracą swoją zdolność finansową do spłaty zobowiązań, np. ze względu na zmniejszenie miesięcznych dochodów, albo w przypadku nagłej choroby czasowo uniemożliwiającej wykonywanie pracy, przez co nie mają one środków na spłatę zadłużeń.

Oczywiście bank przed udzieleniem nam kredytu sprawdza naszą zdolność kredytową oraz stan aktualnych zadłużeń.

Rodzaje konsolidacji kredytów

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Posiadając własną nieruchomość, która nie jest obciążona żadnym kredytem możemy zdecydować się na tę opcję konsolidacji. Bank przyjmuje naszą hipotekę jako zabezpieczenie, dzięki czemu zyskujemy dużo lepsze warunki kredytowania – większe sumy, dłuższy okres kredytowania oraz niższe oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy

W tym przypadku bank nie wymaga od nas zabezpieczenia w postaci hipoteki, przez co warunki uzyskiwane w tej opcji są mniej korzystne. Kredyt przyznawany jest na krótszy czas, mniejsze sumy oraz mniej korzystne oprocentowanie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czy kredyt konsolidacyjny to sposób na łatwe wyjście z długów?

Jeżeli na swoim koncie masz kilka zobowiązań finansowych i z różnych względów często o nich zapominasz lub nie jesteś w stanie spłacić chociażby jednego zobowiązania to zaczynasz martwić się o swój rosnący dług. Konsolidacja pomoże Ci rozwiązać ten problem, spłacić wszystkie zaległości oraz kredyty. Wynikiem tego jest często mniejsza rata oraz możliwość wydłużenia okresu kredytowania, co może pomóc osobom, którym zdolność finansowa znacznie się zmniejszyła.