Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej, której wydanie związane jest z przyznaniem klientowi limitu kredytowego. Wysokość limitu kredytowego zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej osoby wnoszącej wniosek o wydanie karty kredytowej. Wszystkie operacje finansowe posiadacza karty, realizowane za jej pomocą są rozliczane w ramach przyznanego limitu kredytowego.

Karta kredytowa to jeden z najwyżej oprocentowanych produktów kredytowych, ale posiada coś, dzięki czemu korzystanie z niej może być przydatne, przyjemne oraz darmowe (tzn. bez płacenia odsetek) – jest to okres bezodsetkowy, czyli grace period.

Jak wygląda grace period w praktyce? Załóżmy, że osoba A zapłaci za produkt B 1000 złotych na początku obowiązującego ją okresu rozliczeniowego. Pieniądze, które osoba A pożyczyła od banku będzie mogła oddać bez odsetek nawet po ponad 50 dniach, w tym czasie swoje własne środki może na przykład trzymać na koncie oszczędnościowym i jeszcze dodatkowo na nich zarobić.

Pamiętajmy jednak, że karty kredytowe nie zostały stworzone do pożyczania długoterminowego i zawsze należy spłacić całość zadłużenia przed końcem grace period, inaczej będzie trzeba słono zapłacić za odsetki. Dodatkowo nie powinno się wypłacać kartami kredytowymi pieniędzy w bankomatach, prowizja od takiej operacji jest bardzo wysoka.