Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu, który pozwala na połączenie Twoich zobowiązań kredytowych, w jeden kredyt długoterminowy. Kredyt konsolidacyjny pozwala na znaczne wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, nawet do 40 lat i w związku z tym comiesięczna rata kredytu jest zazwyczaj niższa. Kredyty konsolidacyjne mają zazwyczaj bardziej korzystne oprocentowanie, a połączenie kilku rat w jedną pozwala kredytobiorcy na wygodę oraz większe panowanie nad swoimi finansami.

Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny, a drugim kredyt konsolidacyjny gotówkowy.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymaga hipoteki na nieruchomości, która jest ubezpieczona, należy jednak wiedzieć o tym, że nieruchomość ta nie może być własnością osoby trzeciej. Kredyt jaki można zaciągnąć w tym momencie to ok. 70-80 % wartości nieruchomości.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to połączenie różnych zobowiązań kredytowych o charakterze konsumpcyjnym. Czyli:

  • spłata karty kredytowej,
  • kredytu gotówkowego,
  • kredytu na samochód itp.

Należy przy tym pamiętać, że kwota udzielanego kredytu, warunki spłaty oraz okres kredytowania w tym przypadku jest mniej satysfakcjonujący niż ma to miejsce przy kredycie konsolidacyjnym hipotecznym.