Leasing spieszy na pomoc

Z pomocą przychodzi nam tu zyskujący na popularności leasing. Polega na możliwości korzystania z samochodu za comiesięczną opłatą przez ustalony okres. Za jego największą zaletę może uchodzić fakt, że nie trzeba oszczędzać przez parę lat na wymarzone auto. Po zawarciu umowy wpłacamy niewielką kwotę początkową, a później co miesiąc płacimy raty, które przedsiębiorstwa mogą odliczyć od podatku VAT jako koszt prowadzenia działalności. Nie odczuwa się więc znacznego uszczuplenia środków na koncie, a samochód jest do dyspozycji. Leasing nie wyklucza pozyskiwania dodatkowych form finansowania, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej. Można swobodnie zarządzać kapitałem finansowym przedsiębiorstwa, inwestować w rozwój firmy, a w razie potrzeby wspierać się kredytem bankowym. Nie ma określonych typów pojazdu, jakie mogą podlegać leasingowi. Może to być samochód osobowy, dostawczy, ciężarowy czy też ciągnik. Sam proces uzyskania leasingu jest prosty i szybki – leasingodawca sprawdza tylko wypłacalność biorcy, a nie jego zdolność kredytową. Po zakończeniu trwania umowy możemy wykupić auto i stać się jego pełnoprawnym właścicielem lub, jeśli zmieniły się nasze potrzeby, wziąć inne na kolejną umowę. Wiele firm posiada swoje strony www, na których dostępne są kalkulatory leasingowe (http://klf24.pl) dzięki, którym łatwo obliczyć koszty przyszłego leasingu.

Jakieś wady?

Sumując wpłaconą kwotę początkową, wszystkie raty i koszt wykupu auta okazuje się, że wychodzi więcej niż gdybyśmy kupili je za gotówkę. Jeśli jednak nie mamy takich zasobów i nie chcemy czekać z zakupem pojazdu, to leasing jest tu odpowiednią opcją. Wadą mogą okazać się ograniczenia narzucone przez leasingodawcę, np. wymóg korzystania tylko z autoryzowanych serwisów lub z konkretnego ubezpieczyciela, co nierzadko podwyższa koszty utrzymania. Aczkolwiek zawsze można wnioskować o zmianę i dogadać się z leasingodawcą. W umowach określa się również sankcje ponoszone w przypadku zalegania z ratami. Może to skutkować nawet rozwiązaniem umowy i natychmiastowym pozbawieniem samochodu – jednak jasne jest, że leasingodawca musi się w jakiś sposób zabezpieczyć.

 

Stojąc przed wyborem „kredyt czy leasing?” często okazuje się, że leasing to opcja korzystniejsza, choć zależy to od możliwości i potrzeb firmy. Jest to bardzo dobry sposób na sfinansowanie zakupu pojazdu, szczególnie, że przedsiębiorstwa wszystkie koszty związane z samą umową lub użytkowaniem samochodu mogą odliczyć sobie od podatku VAT. Sama wciąż rosnąca popularność tej formy świadczy o przewadze dobrych stron i korzyściach z niej płynących. Zawsze można też liczyć na pomoc ekspertów, którzy wytłumaczą, doradzą i poprowadzą przez cały proces zawarcia umowy leasingowej.