Czy tani kredyt jest w ogóle możliwy? Na szczęście mamy wpływ na koszt zobowiązania. Poznaj sposoby na obniżenie wydatków związanych z kredytem.

Spłacaj jak najszybciej

Okres, na jaki zostaje zaciągnięte zobowiązanie, ma znaczny wpływ na całkowity koszt kredytu. Reguła jest bardzo prosta: im dłuższy czas spłaty, tym niższa miesięczna rata, ale zarazem wyższy koszt finansowania. Z tego powodu należy dobrze oszacować swoje możliwości i zastanowić się nad możliwie jak najkrótszym okresem zobowiązania.

Pożyczaj wyłącznie tyle, ile potrzebujesz

Biorąc kredyt zazwyczaj przeznaczamy pochodzące z niego środki na konkretny cel. Dlatego zanim zdecydujesz się na ten rodzaj finansowania, precyzyjnie określ, ile pieniędzy potrzebujesz. Każdą pożyczoną złotówkę trzeba oddać z nadwyżką – warto mieć to na uwadze.

Porównaj kilka różnych ofert

Ważnym etapem poszukiwania najlepszego kredytu powinno być dokładne porównanie kilku, a nawet kilkunastu ofert banków. Wiele osób rezygnuje z tego kroku i kieruje się przywiązaniem do instytucji, w której posiada już konto osobiste albo wcześniej zaciągało zobowiązanie i liczy na to, że uzyska kredyt na najlepszych warunkach jako stały klient. Nie zawsze jest to jednak normą. Zdecydowanie lepiej sprawdzić różne oferty, by mieć pewność, że uda się odnaleźć tę najkorzystniejszą.

Sprawdź wszystkie koszty kredytu i RRSO

Banki starają się przyciągnąć klientów niskim oprocentowaniem. Nie jest to jednak jedyny koszt zobowiązania. Składają się na niego również odsetki, prowizja, opłaty przygotowawcze i inne koszty dodatkowe. Dopiero ich podsumowanie pozwoli zweryfikować, czy wzięcie kredytu będzie opłacalne. W oszacowaniu kosztów pomaga sprawdzenie RRSO, rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Im niższa jej wartość, tym mniej płaci się za kredyt. Samodzielne wyliczenie kosztu zobowiązanie bywa jednak trudne. Odwiedzając bank, aby poznać jego ofertę, powinno się otrzymać dokument z wyszczególnionymi kosztami i RRSO, co daje czytelny obraz opłacalności zaciągnięcia kredytu.

Zdecyduj się na produkty dodatkowe

Banki w zamian za skorzystanie z ich innego, dodatkowego produktu nierzadko obniżają marżę kredytu. To tak zwana strategia cross-selling. Przynosi ona korzyść pod warunkiem, że bonusowym produktem będzie darmowy rachunek bankowy. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty dodatkowej, zapoznaj się z jej szczegółami, w tym z tabelą opłat i prowizji oraz z warunkami koniecznymi do spełnienia.

Negocjuj warunki

Taki sposób na obniżenie kosztu kredytu okaże się dobrym rozwiązaniem, jeżeli pożycza się większą kwotę, dysponuje się wyższym wkładem własnym i dużymi zarobkami. Negocjując nic nie można stracić, a ma się szansę zyskać atrakcyjniejsze warunki finansowania.

To już wszystkie sposoby na obniżenie kosztu kredytu. Warto skorzystać ze wszystkich z nich, aby zwiększyć perspektywy na oszczędzanie na pożyczaniu.