Czasami w kryzysowych sytuacjach, kiedy życie staje się trudniejsze i mniej przewidywalne, nie potrafimy sobie radzić z dotychczasowymi zobowiązaniami np. ratami wziętych kredytów. Pamiętaj o tym, aby w takiej sytuacji nie chować głowy w piasek, nie uciekać od zobowiązań i wierzyciela, a działać i rozmawiać z kredytodawcą, który dzięki temu uwierzy w Twoje dobre chęci i będzie bardziej skłonny ku temu, aby spróbować z Tobą ustalić, w jaki sposób spłacisz to, co jesteś mu winni.

Wakacje kredytowe

Pierwsze co można zrobić, kiedy masz problem ze spłata kredytu jest sprawdzenie czy Twoja umowa z bankiem obejmuje wakacje kredytowe, czyli czasowe zawieszenie spłaty kredytu. W zależności od kredytu i banku taka możliwość istnieje np. raz do roku, na jeden lub kilka miesięcy. Niespłacona kwota spowoduje wydłużenie okresu kredytowania, a tym samym większy koszt kredytu. Z tego wynika, że wakacje kredytowe nie są zbyt opłacalne, jednak mogą pomóc w przypadku krótkich problemów ze spłata rat kredytu. Wiadomo lepiej jest zawiesić spłatę kredytu, niż w ogóle go nie spłacać.

Negocjuj

Dopóki nie dopuściłeś się opóźnień w spłacie rat kredytu Twoje możliwości negocjacyjne są większe, a pozycja z jakiej startujesz niezachwiana. Co możesz zrobić?

1. Wydłuż okres kredytowania

W czasie problemów ze spłatą kredytu rozwiązaniem może być wydłużenie okresu kredytowania. Przy tej samej kwocie spłacanej 4 lata, zamiast 2 lat, comiesięczna rata stanie się o ok. połowę niższa.

2. Przejdź z kredytem do konkurencji

Jeśli przewidujesz problemy z opłacaniem rat, możesz spróbować przenieść swój kredyt do konkurencji, która zaoferuje Ci lepsze warunki. Oczywiście to wyjście z sytuacji, które będzie dobrym wyborem raczej jeszcze przed prawdziwymi problemami.

3. Załóż konto osobiste w banku, w którym podjąłeś zobowiązanie

Bank może pójść na pewne kredytowe ustępstwa, jeśli założysz w nim swoje konto osobiste. Wpływające co miesiąc wynagrodzenie, będzie dla banku pewnego rodzaju zabezpieczeniem, co oznacza, że warunki kredytu Ci zaproponowane staną się bardziej atrakcyjne.

Konsolidacja kredytów

Ludzie miewają często spore kłopoty finansowe przy większej ilości kredytów. Różna wysokość rat i różne terminy spłaty powodują duże zamieszanie w naszym budżecie. Posiadając wiele zobowiązań, a mając problemy z ich spłatą możesz spróbować połączyć je wszystkie w jeden kredyt – kredyt konsolidacyjny. Comiesięczna rata będzie niższa niż wcześniej, ale okres kredytowania z pewnością się wydłuży, przez co w ostatecznym rozrachunku zapłacisz bankowi i tak więcej. Dlatego też konsolidacja kredytów jest warta uwagi, ale w ostateczności, jeśli nadal panujemy nad swoimi finansami, a tylko chcemy odczuć ulgę w budżecie to nie konsolidujmy. Warto się przemęczyć, ale mniej zapłacić.

Jeśli wpadłeś w poważne kłopoty i tak staraj się rozmawiać z bankiem i spróbuj stworzyć razem z nim harmonogram spłaty kredytu, postępowania komornicze bank dużo kosztują i dlatego, z chęcią ponegocjują z klientem przed ich rozpoczęciem.

Przy dużych kłopotach z finansami spróbuj też znaleźć oszczędności w swoim budżecie, być może niektóre rzeczy są Ci niepotrzebne, albo płacisz za nie za dużo. Pamiętaj również o tym, że warto się przemęczyć i przez jakiś czas sobie odmawiać różnych rzeczy lub znaleźć dodatkową pracę, taka sytuacja przecież nie będzie trwać wiecznie, a chwilowe zmęczenie, przejdzie jak oka mgnieniem, kiedy zobaczysz, że Twoje kłopoty finansowe i związany z nimi stres odchodzą w zapomnienie.