Szukając idealnie dopasowanego do siebie kredytu, bardzo łatwo jest zgubić się w gąszczu ofert bankowych. Na rynku mamy bowiem dziesiątki, o ile nie setki różnego rodzaju opcji kredytowania. Każda charakteryzuje się indywidualnymi warunkami – oprocentowaniem, prowizją czy okresem kredytowania. Jak więc znaleźć najtańszy i najlepszy dla siebie kredyt? Niewątpliwe będzie to wymagało poświęcenia sporej ilości czasu. Każdy bank dopasowuje bowiem swoje oferty indywidualnie. Jeżeli więc nie mieliśmy wcześniej styczności ze środowiskiem bankowym, powinniśmy rozważyć zwrócenie się o pomoc do doradcy kredytowego.

Trzeba jednak pamiętać, że doradca to osoba, której (przynajmniej pośrednio), zawierzamy swoje fundusze. Dlatego przed skorzystaniem z usług konkretnej osoby, należy upewnić się, że ma ona wiedzę i doświadczenie niezbędne do udzielenia takowej pomocy. Czym jednak powinien charakteryzować się idealny doradca kredytowy?

Idealny doradca kredytowy – jakie ma cechy?

  1. Większe doświadczenie, mniejsze ryzyko

Jak już wspominaliśmy, doradca kredytowy to osoba, której zawierzacie swoje pieniądze, dlatego bardzo ważne będzie, by przed podpisaniem umowy dowiedzieć się jakie doświadczenie ma człowiek, który zorganizuje dla nas kredyt. Jak się bowiem okazuje, w zawodzie doradców finansowych, bardzo często można natknąć się na osobę, która po przebytych kursach od razu została rzucona na głęboką wodę – a pierwsi klienci będą  dla niej  bardziej nauką aniżeli poważnym wyzwaniem. Dlatego przy pierwszej rozmowie z doradcą, powinieneś zapytać o liczby – staż pracy, ilość zrealizowanych transakcji, ciekawe i trudne przypadki, z którymi miał do czynienie itd.

  1. Referencje są najlepszym wyznacznikiem

Nie ma bowiem lepszej rekomendacji, niż ta uzyskana od zadowolonego klienta. Dlatego szukając dla siebie doradcy, zapytaj najpierw rodziny i znajomych – możliwe, że ktoś korzystał już z podobnych usług i będzie w stanie polecić ci konkretną osobę. Jeżeli nie, zawsze możesz wykorzystać internet, fora internetowe i specjalne grupy na portalach społecznościowych pełne są opinii i rekomendacji. Dzięki nim znajdziesz najlepszego dla siebie doradcę. Warto też poprosić samego doradcę o kontakt do jego poprzednich klientów – jeżeli chętnie przekaże nam takie dane, będzie to pierwszy znak, że może on być osobą doświadczoną i wiarygodną.

  1. Logiczne odpowiedzi to podstawa

Pamiętaj, że głównym zadaniem doradcy kredytowego, jest rozwianie wątpliwości klienta i wskazanie najlepszych dla niego możliwości i rozwiązań. Dlatego też już od pierwszej rozmowy, powinieneś zadawać możliwie najwięcej pytań oraz analizować odpowiedzi wybranego doradcy. Jeżeli odpowiada zwięźle, logicznie i na temat znaczy to, że najprawdopodobniej ma niezbędną do pomocy ci wiedzę. Jeśli natomiast zaczyna okrążać temat czy udzielać połowicznych odpowiedzi, powinieneś jeszcze raz zastanowić się nad swoim wyborem.

  1. Zakres oferty może być kluczowy

Pamiętaj, że każdy bank ma własne warunki i procedury określające zdolności  kredytowe klientów. Dlatego bardzo ważne jest, by doradca miał w swojej ofercie możliwie najwięcej banków – oczywiście najlepsi z nich, porównają dla was oferty ze wszystkich placówek.

  1. Zwróć uwagę na mobilność

Praca doradcy nie polega bowiem na siedzeniu w wygodnym fotelu w klimatyzowanym biurze. Załatwianie umów kredytowych wymaga dużej mobilności i częstych wizyt w placówkach banku – dlatego jeżeli twój doradca kredytowy, woli siedzieć przed monitorem i załatwiać wszystko drogą mailową lub telefoniczną, powinieneś raczej odpuścić i poszukać nowego usługodawcy.