Karty kredytowe czasami bywają przekleństwem, szczególnie wtedy, kiedy posiadamy ich za dużą ilość. Jednak w dobrych rękach mogą stać się naprawdę świetnym narzędziem, dzięki któremu nie tylko można otrzymywać co miesiąc darmowy kredyt, ale nawet zarabiać. Jak mądrze używać karty kredytowej? Poniżej znajdziecie odpowiedź.

Największe promocje w bankach bardzo często dotyczą kart kredytowych. Dlaczego? Banki wiedzą, że Polacy nie do końca znają zasady korzystania z kart kredytowych i uważają, że każda promocja bardzo szybko im się  zwróci. Nie mówiąc już o impulsywnych zakupach za nie swoje pieniądze, które mogą nas doprowadzić do pętli zadłużenia. Jeśli wnioskowałeś o kartę kredytową, nie łam się, możesz nawet na niej zarobić, tylko musisz pamiętać o kilku rzeczach, kiedy korzystasz z „plastiku”.

Zbawienny grace period

Karty kredytowe w przeciwieństwie do kart debetowych nie są w żaden sposób powiązane z naszym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Karta kredytowa jest produktem niezależnym, który tak naprawdę jest przyznanym nam kredytem z określonym, maksymalnym limitem. Kiedy więc płacimy kartą kredytową nie wydajemy własnych środków, a środki banku. Posługując się kartą łatwo jest przekroczyć pewien limit, który jesteśmy w stanie spłacić. Bankom oczywiście taka sytuacja jest na rękę, bo kiedy limit nie jest spłacany w odpowiednim czasie, wtedy zarabiają. Jaki odpowiedni czas mam tu na myśli? Oczywiście tzw. grace period, czyli okres bezodsetkowy, w którym za pożyczone od banku pieniądze nic nie zapłacisz.

Okres bezodsetkowy – jak to działa?

Karty kredytowe mają bardzo wysokie oprocentowanie, dlatego przekraczanie okresu bezodsetkowego nikomu się nie opłaca. Oczywiście bankom taka sytuacja jest na rękę, ale z pewnością nie jest ona na rękę Tobie. Tzw. okres bezodsetkowy trwa zazwyczaj około 54 dni, czyli np. 30 dni okresu rozliczeniowego i 24 dni tzw. grace period. Jeśli spłacisz całe swoje zadłużenie przed upływem 54 dnia, wtedy nie zapłacisz ani złotówki odsetek, czyli pożyczysz pieniądze od banku za darmo. Załóżmy, że weźmiesz 1000 złotych z limitu karty kredytowej pierwszego dnia okresu rozliczeniowe, spłacić ten dług będziesz musiał dopiero po ok. 50 dniach. Właśnie na tej zalecie kart kredytowych ludzie nawet zarabiają. Jak to zrobić?

Jak zarobić na okresie bezodsetkowym?

Powiedzmy, że przyznany Ci limit kredytowy jest dosyć wysoki, taki który możesz zwrócić, ale również taki, który  wystarczy Ci na życie. Co możesz zrobić? Pieniądze ze swojego wynagrodzenia odłóż na miesięczną lokatę lub konto oszczędnościowe, a żyj z limitu na karcie kredytowej. Kiedy grace period zacznie dobiegać konta zabierz swoje środki z lokaty krótkoterminowej lub konta, na którym pieniądze pracowały i opłać swój dług. W ten sposób nie tylko nie stracisz na karcie kredytowej, ale jeszcze dodatkowo zarobisz.

Wypłaty z bankomatu kartą kredytową – nigdy tego nie rób!

Dużo możesz za to stracić wypłacając pieniądze kartą kredytową z bankomatu, dlatego nigdy tego nie rób, naprawdę nie jest to opłacalna czynność. Przede wszystkim wypłaty z bankomatu nie są traktowane na równi z płatnościami kartą, więc każda taka transakcja jest oprocentowana od pierwszego dnia i nie obowiązuje jej grace period. Po drugie za każdą wypłatę z bankomatu kartą kredytową zapłacisz wysoką prowizję np. 3 % od kwoty, którą pobierasz, a minimum np. 5 złotych.

Prowizje, opłata roczna – jak ich się pozbyć?

Pamiętaj, że karty kredytowe nie są tanie, chodzi tu o wszelkie prowizje i roczne opłaty za korzystanie z karty. Oczywiście często umożliwiony zostaje brak opłat, jeśli obrót na karcie osiąga sumę, której oczekuje bank. Dlatego przed podpisaniem wniosku i zdecydowaniem się na jakąś ofertę, warto najpierw sprawdzić czy uda Ci się nic nie płacić za kartę kredytową. Dlaczego w ogóle  bank umożliwia Ci brak opłat? Otóż kiedy płacisz kartą wszelkie prowizje od transakcji przenoszone są na sklep, restauracje itp., w której dokonujesz zakupu. Dlatego też bankom to się najzwyczajniej opłaca, a zapłata prowizji zostaje przeniesiona na kogoś innego.

Promocje – programy lojalnościowe i partnerskie

Mądre korzystanie z karty kredytowej to wykorzystywanie wszystkich możliwych promocji, jakie ona nam oferuje, oczywiście jeśli nie wiążą się z dodatkowymi opłatami. Dlatego mając kartę kredytową, albo decydując się na jakąś, powinieneś również sprawdzić, jakie programy lojalnościowe czy partnerskie oferuje bank, wraz ze swoim produktem kredytowym, bo możesz na tym nieźle zaoszczędzić. Zniżki na paliwo, ubrania, kino i wiele innych można uzyskać płacąc właśnie kartami kredytowymi. Polega to na tym, że bank podpisuje wraz z jakąś siecią odzieżową, kinową umowę i oferuje zniżki przy zakupach kartą kredytową w danym miejscu. Często można na tym całkiem nieźle zaoszczędzić.

Zwrot pieniędzy, czyli moneyback

Banki za korzystanie z kart kredytowych nie oferują jedynie programów lojalnościowych czy partnerskich, ale również tzw. moneyback, czyli zwrot części pieniędzy za zakupy w odpowiednich miejscach. Moneyback jest zazwyczaj określony procentowo np. zwrócone zostanie 5%, ale zawsze podany jest też maksymalny, górny limit, czyli np. max. 760 złotych rocznie. Oczywiście podana w tym momencie oferta moneyback jest dosyć szczodra, ale istnieje, zazwyczaj są to jednak niższe kwoty. w każdym razie zawsze jest to darmowy pieniądz, który możemy zaoszczędzić korzystając z karty kredytowej.

Niezależnie od tego czy na karcie kredytowej zaczniemy zarabiać czy też nie. Najważniejszym jest, abyśmy mądrze z niej korzystali i przede wszystkim nie tracili na jej używaniu. Nieumiejętne korzystanie z kart kredytowych często prowadzi do bardzo negatywnych reperkusji finansowych, w tym spirali zadłużenia.