Każdy z nas robił lub stale robi zakupy do domu. Artykułu gospodarstwa domowego oraz produkty spożywcze są niezbędne w naszym życiu i kupujemy je często, równie często nie zważając na miejsce zakupu i cenę. Przy niewielkich kwotach jak np. w przypadku pieczywa nie zwracamy na to uwagi. Czasem jednak wydajemy dużo więcej niż powinniśmy z powodu pospiechu czy zwykłej niewiedzy. Jak można oszczędzić na codziennych zakupach?

 

Kontroluj budżet

W tym celu idealnie sprawdzi się wprowadzenie w życie budżetu domowego. To proste narzędzie pozwoli Wam zobaczyć ile wydajecie na zakupy i ile z tych pieniędzy można by oszczędzić, kupując rozważnie i według określonego planu. Przeanalizujcie ostatnie zakupy i sprawdźcie, czy wszystkie rzeczy były Wam potrzebne, a ile z nich wyrzuciliście, bo zdążyły się przeterminować.

 

Okazja goni okazję

Warto przed wyjściem na zakupy sporządzić listę artykułów, których potrzebujesz. Podziel kartę na produkty spożywcze, chemię itp. Potem usiądź wygodnie przed komputerem i przeglądnij gazetki hipermarketów. Sprawdź, który w aktualnym tygodniu oferuje najlepsze promocje na interesujące Cię produkty. Takie zaplanowanie zakupów pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić czas w sklepie, ale i Twoje pieniądze.

W przypadku sklepów z odzieżą sprawdzaj ich wirtualne odpowiedniki. Czasami sklepy internetowe oferują rzeczy  kilka, a nawet kilkadziesiąt procent taniej. Więcej za mniej i to bez wychodzenia z domu!

 

Programy lojalnościowe

Na pewno nie raz przy większych zakupach np. w sklepie z RTV lub AGD zdążyło Wam się dostać kupon rabatowy na produkty u innego sprzedawcy. Firmy bardzo często tworzą programy lojalnościowe dla swoich klientów, oferując darmową kawę w sąsiadującej kawiarni w zamian za duże zakupy. Takie działania mają na celu wzajemne przyciąganie klientów, a dla nas jest to szansa na dodatkowe zaoszczędzenie gotówki.

Większość sklepów posiada w swojej ofercie karty Stałego Klienta, dzięki którym za wydane pieniądze na zakupy dostajemy rabat na kolejne. Takie działanie sprawia, że następnym razem chętniej wybierzemy ten supermarket spośród wielu innych.

 

Wyczekaj okazję!

Kochasz zakupy w Internecie? W takim razie nie obce są Ci sformułowania „Black Friday”, „Cyber Monday” czy „Dzień darmowej dostawy”. Zakupy w sieci warto robić rozważnie i brać pod uwagę kiedy i jaki produkt warto kupić. Przeceny w takie dni sięgają nawet 50%, wiec dla miłośników oszczędzania to nie lada okazja na świetne zakupy.

 

Słuchaj!

Nie ma lepszej drogi na rozreklamowanie produktu niż polecenie sąsiadki czy przyjaciółki. Więc jeżeli już druga koleżanka z pracy powiedziała Ci o wyprzedażach w pobliskim centrum handlowym, coś jest na rzeczy. Normalnym jest, że nie dasz rady wiedzieć o każdej promocji w swoim mieście, ale od czego ma się przyjaciół, prawda? Jednak nie kupuj niczego pod wpływem emocji, szczególnie, jeśli jest to spory wydatek. Warto przeanalizować za i przeciw, bo każdy ma inne potrzeby i nie zawsze będzie Ci potrzebny kolejny ekspres do kawy, nawet jeżeli będzie w super cenie.