Kiedy toniemy w długach i sami nie wiemy co ani kiedy musimy spłacić a przede wszystkim czujemy, że miesięczne raty są zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu, warto pomyśleć o konsolidacji długów.  Przyjrzeć się temu rozwiązaniu możemy również wtedy, gdy rynek zmienił się na tyle, że warunki spłaty zobowiązań są kompletnie niekorzystne bądź po prostu gubimy się w terminach robienia przelewów.

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Konsolidacja długu polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno a co za tym idzie – ujednoliceniu jego oprocentowania. Najczęściej wydłuża to okres spłaty, ale obniża miesięczne raty, co może być dużą ulgą dla domowego budżetu i pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. Innymi słowy, jest to kredyt, który zostanie nam udzielony na spłatę pozostałych zobowiązań.

Kiedy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Zaoszczędzimy na pewno w przypadku gdy rynek zmienił się na tyle, że obecnie oferowane warunki kredytu konsolidacyjnego są bardziej atrakcyjne niż zobowiązań, które spłacamy już od jakiegoś czasu. Jeśli mamy wątpliwości czy konsolidacja długów się opłaca powinniśmy udać się do banku i porozmawiać z doradcą, który z pewnością pomoże podjąć decyzję.

Co jednak zrobić, jeśli nie mamy czasu na spotkanie ze specjalistą? Przy podejmowaniu wstępnej decyzji o konsolidacji długów możemy skorzystać z kalkulatora kredytowego (oblicz kredyt konsolidacyjny), który w wielu wersjach dostępny jest przez różne strony internetowe. Każda z wersji ma jednak za zadanie uwzględnić spersonalizowane potrzeby i warunki kredytowe klienta oraz dać mu informację o opłacalności konsolidacji długów w tym konkretnym przypadku. Narzędzie to pomoże nam zatem uzyskać wstępny zarys sytuacji i zobaczyć, czy na kredycie konsolidacyjnym uda nam się zaoszczędzić a jeśli tak, to ile.

Posługując się kalkulatorem możemy wyliczyć wysokość rat miesięcznych przed oraz po konsolidacji długów. Załóżmy zatem, że mamy dwa kredyty – gotówkowy i samochodowy. W tabeli poniżej przedstawiono warunki kredytowe na te dwa zobowiązania.

Kredyt gotówkowy Kredyt samochodowy
Kwota 15 000 70 000
Oprocentowanie 3,99 5,49
Czas spłaty 48 48

 

W przypadku takim jak powyżej, wzięcie kredytu konsolidacyjnego, którego oprocentowanie wynosiło będzie pięć procent, zaciągniętego na okres 52 miesięcy, może być opłacalne. Nie tylko o 189,53 zł zmaleje nam rata miesięczna, ale również całościowo zaoszczędzimy na kredycie 525,76 złotych. Przy warunkach takich, jak podane, nasza spłata po konsolidacji długów będzie wynosiła co miesiąc 2 142,92 zł, natomiast bez kredytu konsolidacyjnego będziemy płacić miesięcznie 2 332,45 zł. Warto wspomnieć jednak o tym, że w tym pierwszym przypadku spłata wydłuża się o cztery miesiące. Poniżej przedstawiono obliczenia, na podstawie których można stwierdzić, że spłata kredytu konsolidacyjnego jest bardziej korzystna niż regulowanie tych dwóch zobowiązań osobno.

Całościowa kwota kredytu po konsolidacji długów:

52 miesiące x 2142,92 zł = 111 431,84 zł

Całościowa, łączna kwota kredytu gotówkowego i samochodowego bez konsolidacji długów:

48 miesięcy x 2 332,45 zł = 111 957,6 zł

Biorąc pod uwagę powyższe obliczenia stwierdzić można, że kredyt konsolidacyjny w tym przypadku opłaca się nie tylko ze względu na obniżenie miesięcznej kwoty, jaką musimy zapłacić by uregulować długi, ale również całościowo wpływa na wysokość kredytu.

Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy mieć pewność, że konsolidacja długów w naszym przypadku się opłaci, najlepiej iść do jednej z instytucji finansowych oferujących kredyty konsolidacyjne i na miejscu dowiedzieć się jakie warunki w naszej konkretnej sytuacji będą najbardziej optymalne.