Otwierając własny biznes, nie zawsze musimy rzucać się na głęboką wodę i decydować na dużą firmę. Budowanie przedsiębiorstwa małymi krokami może okazać się dużo bardziej opłacalne, a czas z pewnością zadziała na naszą korzyść i z dnia na dzień zyskiwać będziemy więcej klientów. Ta zasada zadziała w każdej branży, również przy salonie kosmetycznym. Jaki sprzęt warto posiadać, a co sobie odpuścić na początku drogi?

Stwórz plan działania

Salon kosmetyczny w swojej ofercie może mieć bardzo szeroką gamę usług, ale może też specjalizować się w jednym dziale pielęgnacji i dzięki temu stać się liderem. Na początku należy się więc zdecydować, kto będzie naszą grupą docelową: mężczyźni, kobiety, a może oboje, w jakim wieku będą i co zaproponujemy naszym klientom. Kolejnym krokiem jest dobór niezbędnych mebli, sprzętu i akcesoriów, zaplanowanie ustawienia mebli, kolorystyki wnętrza. Dla nowych klientów będzie liczyć się każdy detal, więc sprawmy, żeby pierwsze wrażenie zachwyciło wszystkich wchodzących do gabinetu.

Biurko, czyli mebel nie tylko dla dzieci

Jednym z podstawowych mebli, bez którego nie obejdzie się żaden salon kosmetyczny, niezależnie od jego wielkości, jest biurko kosmetyczne. Duży wybór, niezależnie od tego, na jakie inne usługi się zdecydujemy, znajdziemy na stronie internetowej sklepu Modna Kaja: https://modnakaja.pl/pl/meble-kosmetyczne-oferta-48h_biurka-kosmetyczne. Wybierając biurko, należy zwrócić uwagę na ilość miejsca do przechowywania kosmetyków: półki, szafki, szuflady, również te zamykane na klucz oraz jego mobilność. Do małego gabinetu przydadzą się meble przenośne – świetnie sprawdzą się biurka na kółkach, które w razie potrzeby można przestawić lub obrócić. Meble wykonane z drewna lub płyty łatwo się brudzą, szczególnie gdy w grę wchodzą lakiery i zmywacze do paznokci, jednak szklany blat to rozwiązanie idealne – łatwy do czyszczenia, a nawet wymiany. Dodatkowe cechy funkcjonalne, które mogą przydać się w niewielkim salonie to poduszka na dłonie klienta czy pochłaniacz pyłku. Takie szczegóły świadczą o profesjonalizmie, nie zapominajmy o nich.

Kolejne niezbędne sprzęty

Usługi, które wchodzą w zakres każdego, niedomowego, salonu kosmetycznego to stylizacja paznokci, ale również brwi czy rzęs i pielęgnacja twarzy. Zaopatrzyć się więc trzeba w fotel kosmetyczny, na którym wraz z rozwojem naszego biznesu, wykonywać będziemy bardziej zaawansowane zabiegi. Na rynku istnieją różne typy foteli: sterowane elektrycznie, na pompie hydraulicznej, z regulowanym podnóżkiem, podgrzewanym siedziskiem czy dziurą na głowę.

Wybieramy to, co niezbędne – odpuśćmy sobie zakup bardzo zaawansowanych technicznie sprzętów – zawsze można je wymienić, a nasz budżet na początku zapewne jest bardzo ograniczony. Ponadto, do podstawowych sprzętów należą: krzesła, stolik przeznaczony do przechowywania kosmetyków, przyrządy kosmetyczne, takie jak: nożyczki, pęsety, pilniczki, waciki, gąbeczki, brodzik do moczenia dłoni lub stóp.

Na początku stawiamy tylko na podstawowe meble i sprzęty. Dopiero gdy zyskamy stałych klientów, dowiemy się o ich potrzebach i kiedy osiągane obroty pozwolą na dalsze zakupy, inwestujmy dalej, powiększając zarówno ofertę, jak i salon.