Zbliża się ostateczny termin składania aplikacji na studia w Anglii. Coraz więcej polskich maturzystów wybiera tę drogę i wielu z nich staje przed istotnym problemem: skąd wziąć pieniądze na naukę? Studia w Anglii nie są darmowe, same czesne wahają się w okolicy 9000 funtów, a do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty utrzymania. Dla przeciętnego Polaka to zbyt wysoka suma. Na szczęście rząd angielski oferuje proste rozwiązanie: kredyt studencki.

Zalety kredytu studenckiego w Anglii

Kwestia opłaty studiów w Anglii niektórym osobom może wydać się trudna. W końcu chodzi o niemałe pieniądze, a słowo kredyt kojarzy nam się raczej negatywnie jako poważne zobowiązanie. Warto jednak wyzbyć się uprzedzeń – kredyt studencki powstał po to, by ułatwić zagranicznym studentom dostęp do edukacji. Ma on wiele zalet, między innymi:

  • w całości pokrywa czesne, dzięki czemu nasz budżet nawet nie odczuje tej kwoty
  • procedura udzielania nie jest skomplikowana
  • jest przyznawany niezależnie od historii kredytowej
  • ma bardzo korzystne warunki spłaty

Jak spłacić kredyt studencki?

Kredyt studencki jest znikomym obciążeniem dla naszych finansów. Jego spłacanie zaczyna się dopiero wtedy, gdy absolwent podejmuje pracę i zarabia przynajmniej 1750 funtów lub 3000 złotych miesięcznie. Wówczas na spłatę długu potrąca się co miesiąc 9% różnicy tego progu i dochodów absolwenta. Dlatego też student nie musi się martwić, że w przyszłości nie będzie w stanie wypełnić zobowiązania.

Co więcej, kredyt ulega przedawnieniu po 30 latach od ukończenia studiów, nie jest to zatem dług na całe życie.

Wniosek o kredyt studencki

O kredyt studencki w Anglii może ubiegać się każdy, kto jest obywatelem UE, nie ma rozpoczętych studiów licencjackich na uczelni publicznej oraz nie ma tytułu licencjata lub inżyniera zdobytego na uczelni publicznej bądź prywatnej. Jeśli spełniasz te warunki, możesz mieć pewność, że twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Aby otrzymać od rządu angielskiego kredyt, należy nadesłać odpowiedni formularz wraz z wymaganymi dokumentami. Aktualne informacje na ten temat są publikowane w Internecie, na przykład na stronie sp.edu.pl

Czasu jest dużo, bo wnioski można składać do 9 miesięcy od rozpoczęcia studiów. Lepiej jednak oszczędzić sobie stresu czy potencjalnych kłopotów formalnych i zamknąć sprawę jak najszybciej. Jeszcze raz podkreślmy: kredyt studencki w Anglii to proste i korzystne rozwiązanie!