Pracując za granicą często możemy spotkać się z dylematem w jaki sposób przelać pieniądze na konto złotówkowe w taki sposób, aby nie stracić. Opcje są dwie – firmy pośredniczące w przelewach międzynarodowych albo wykonanie operacji przez bank. Która z nich jest bardziej korzystna?

Przelewy przez banki

Wykonując przelew międzynarodowy przez bank musimy mieć na uwadze, że instytucja ta zrealizuje to zlecenie stosując ceny sprzedaży walut takie, jakie sama ustali. Jest to jedna z rzeczy, które znacząco wpływają na poniesione koszty tej operacji i często niestety mocno je podnoszą. Ważne jest, aby prawidłowo wypełnić wszelkie dane dotyczące przelewu, gdyż w innym przypadku nie tylko może on nie dotrzeć do odbiorcy, ale również zostaniemy obarczeni prowizją banku, w którym posiada on konto. Nie są to tanie rzeczy, gdyż stracić możemy nawet kilkadziesiąt euro.

Warto zatem sprawdzić kilka razy oraz zapoznać się z nomenklaturą, która towarzyszy przelewom zagranicznym. Pojęcia, które należy znać to m.in. SWIFT oraz IBAN. Pierwsze z nich to kod, dzięki któremu możemy zidentyfikować bank, do którego wysyłamy przelew. Składa się najczęściej z 8 bądź 11 znaków i jest inny dla każdego banku. SWIFT nazywany jest czasami kodem BIC. IBAN natomiast jest standardem stosowanym międzynarodowo, który zawiera w sobie kod kraju, następnie dwie cyfry kontrolne, numer jednostki organizacyjnej konkretnej instytucji finansowej oraz porządkowy numer rachunku.

Koszty wykonania przelewu przez bank

Jeżeli chodzi o koszty przelewu to opcje są trzy – pokrywa je nadawca, odbiorca bądź oboje, wspólnie. Najczęściej stosowana jest pierwsza z nich.  Należy wiedzieć, że przelewy bankowe nie są tanie. Możemy zapłacić za nie nawet 300zł, jednak z pewnością nie mniej niż 9,90zł. Od czego jednak zależy wysokość poniesionych przez nas kosztów? Tak naprawdę od kwoty przelewu. To ona decyduje o prowizji naliczonej przez bank, która najczęściej wynosi ok. 0,25% sumy jaką przesyłamy na inne konto.

Instytucje płatnicze a przelewy międzynarodowe

Dużo tańszą i łatwiejszą opcją jest zlecenie przelewu specjalistycznym firmom, które mogą pomóc nam szybko i sprawnie przesłać pieniądze na konto złotówkowe. Najtańsze przelewy z UK do Polski oferuje firma easysend, która nie tylko pozwala na szybką realizację zlecenia, ale również spokój ducha, ponieważ każdy problem rozwiązywany jest bardzo sprawnie i ekspresowo. Ponadto, aby wysłać pieniądze wystarczy tylko wypełnić kwestionariusz i możemy korzystać z przelewów zlecając je zarówno przez telefon, maila oraz stronę internetową. Najważniejsze jest jednak to, że kurs wymiany jest w takich firmach bardzo korzystny.

Bardziej korzystną i przede wszystkim prostszą opcją są zatem przelewy międzynarodowe przez instytucje płatnicze. Warto zatem zastanowić się nad tą opcją, aby nie tracić ciężko zarobionych pieniędzy ani na prowizjach ani na przypadkowych błędach w przelewie. Profesjonalna pomoc, którą oferują specjalistyczne firmy, jest wyjątkowo bezpieczną formą realizacji przelewów międzynarodowych, dlatego najlepiej zorientować się w ich ofertach, wybrać najbardziej korzystną opcję i cieszyć się szybkim, tanim i bezpiecznym przelewem na konto złotówkowe.