Ustawa o kredycie hipotecznym została w marcu 2017 roku podpisana przez prezydenta i być może już po wakacjach wejdzie w życie. Nowe regulacje prawne mają być bardziej korzystne i przejrzyste dla kredytobiorców. Co zatem się zmieni i jak będzie wyglądał rynek kredytów hipotecznych po wprowadzeniu ustawy?

Zmiany dotyczące kredytów hipotecznych zachodzą już od pewnego czasu, od kilku lat co roku stale wzrastała suma wymaganego wkładu własnego. W tym roku osiągnęła już swoją ostateczną wartość i stanowi 20% ceny nieruchomości. Oczywiście nie wszystkie banki podchodzą do tego zalecenia bardzo restrykcyjnie, niektóre zezwalają na to, aby płacić jedynie 10% wkładu własnego. Niestety 10% wkład własny obarczony jest dodatkowym ubezpieczeniem, przez co comiesięczna rata kredytu wzrasta, aż do momentu kiedy kolejne 10% kredytu spłacimy.

Koniec kredytów walutowych

W wyniku ryzyka jakim obarczone są kredyty hipoteczne spłacane w innej walucie w nowej ustawie zostaną one zakazane. Ustawa powoduje obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której kredytobiorca zarabia. Nie jest to jednak jakaś wielka zmiana. KNF już dwa lata temu wprowadziła podobne zalecenie.

Problemy ze spłatą kredytu

Po wejściu ustawy w życie, klient mający problemy ze spłata kredytu, będzie musiał mieć przygotowany przez bank plan restrukturyzacyjny, czyli pomóc klientowi w rozwiązaniu jego problemów ze spłatą kredytu. W ustawie jednak nie jest dokładnie opisane, w jaki sposób bank powinien pomóc w tej sprawie.

Sprzedaż mieszkania

Jeśli plan restrukturyzacyjny nie wypali i nadal klient będzie mieć problem ze spłatą kredytu, to bank musi dać mu 6-miesięczny okres na sprzedaż mieszkania na rynku. Dzięki czemu klient będzie miał możliwość uzyskania większej kwoty niż przy egzekucji komornicznej.

Niższe opłaty za wcześniejszą spłatę

Nowa ustawa wprowadza ograniczenia co do maksymalnej opłaty dodatkowej za wcześniejszą spłatę kredytu. Opłata ta nie będzie mogła być wyższa niż 3%. Ograniczenia te jednak będą obowiązywać jedynie przez 3 lata od wzięcia zobowiązania, po upływie 3 lat będzie można nadpłacać kredyt dowolnie i bez dodatkowych kosztów.

Czas oczekiwania na decyzję kredytową

Od teraz czas na wydanie decyzji kredytowej będzie ściśle określony. Bank na podjęcie decyzji będzie miał 21 dni od złożenia kompletnego wniosku kredytowego.

Zakaz sprzedaży wiązanej

Bank wg. ustawy nie będzie mógł już uzależniać przyznania kredytu od skorzystania z innych produktów. Jedyny produktem dodatkowym, jakiego będzie mógł wymagać bank od klienta stanie się darmowe konto bankowe do obsługi kredytu. Wymogiem banku może być również ubezpieczenie nieruchomości, jednak nie będzie on mógł narzucić klientom żadnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak widać na rynku kredytów hipotecznych zmieni się bardzo dużo, istotnym elementem będzie również większy nadzór nad pośrednikami kredytowymi, a także ich większa neutralność.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj