W dzisiejszych czasach konto bankowe jest wręcz niezbędne każdemu z nas. Za pośrednictwem przelewów opłacamy rachunki, robimy zakupy online czy otrzymujemy wypłatę. Dlatego do odpowiedzialnego korzystania z konta, powinniśmy przyzwyczajać się już od najmłodszych lat. Jednak konto osobiste możemy założyć dopiero po 18 roku życia. Rozwiązaniem może być zakładanie dzieciom tzw. kont młodzieżowych, które funkcjonują w zasadzie tak samo, jak konta osobiste, z pewnymi tylko ograniczeniami.

Założenie konta młodzieżowego naszym pociechą, może pomóc w ich edukacji finansowej i odpowiedzialnym korzystaniu z pieniądza. Jednak jakie są największe zalety konta młodzieżowego i czym różni się ono od konta osobistego?

Ograniczenia konta młodzieżowego

Konto młodzieżowe, to rachunek bankowy przeznaczony dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Do jego założenia niezbędna będzie oczywiście zgoda rodzica, bądź prawnego opiekuna z racji tego, że osoby niepełnoletnie mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Po otwarciu, rachunek funkcjonuje na podobnych zasadach co konto osobiste, z tą różnicą, że właściciel konta  nie będzie mógł inwestować czy zaciągać kredytów.

Największe zalety konta młodzieżowego

Błyskawiczne opłaty w sklepach internetowych czy na aukcjach, doładowania telefonu – a to wszystko nie ruszając się sprzed komputera. Dodatkowo dzięki posiadaniu karty płatniczej, nasze pociechy nie będą nosić ze sobą gotówki, a to zwiększa bezpieczeństwo (zgubiona karta nadal chroniona jest kodem pin).

Jednak najważniejsze będzie to, czego może nauczyć się twoje dziecko korzystając z konta młodzieżowego. Będzie mogło zarządzać daną pulą gotówki (możesz na przykład wyznaczyć konkretną pule kieszonkowego, które co miesiąc będziesz wpłacać na konto dziecka), a dzięki temu nauczyć się odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi oraz korzystania  usług i produktów bankowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto młodzieżowe?

Zastanawiając się nad kontem dla naszego dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników – będą to:

  • wysokość opłat za kartę, prowadzenie rachunku i przelewy,
  • zrozumiała i czytelna oferta, którą bez trudu objaśnicie dziecku,
  • swobodny dostęp do bankomatów,
  • funkcjonalna aplikacja mobilna,
  • dodatkowe korzyści płynące z korzystania z konta.

Wskazane będzie też posiadanie własnego rachunku osobistego, w baku, w który zakładamy konto młodzieżowe dla naszego dziecka.

Które konto wybrać?

Dzisiaj w zasadzie każdy bank, ma już w  swojej ofercie konta młodzieżowe. Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie rachunku w konkretnej placówce, powinniśmy przeanalizować oferty co najmniej kilku banków.

Oczywiście, najważniejsze będą właśnie opłaty za konto, możliwości dostępu do gotówki oraz posiadanie rachunku w tym samym banku, co nasze dziecko. Jednak wizyty w wielu placówkach, to inwestycja tak czasu jak i pieniędzy, na co wielu z nas, zwyczajnie nie może pozwolić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, będzie sprawdzenie wielu ofert  online. Jeżeli szukasz najlepszego konta dla swojego dziecka – porównaj konta młodzieżowe.