Być może planujesz w dalszej lub bliższej przyszłości wziąć w banku większe zobowiązanie jak kredyt mieszkaniowy. Nie ważne kiedy to zrobisz, najważniejszym jest to abyś zaczął budować dobrą historię kredytową jak najwcześniej. Scoring w Biurze Informacji Kredytowej jest dla banków niezwykle ważną informacją. Mówi im ona o tym czy jesteś wiarygodnym klientem, a jeśli nim jesteś to bank zawsze zaproponuje Ci lepsze warunki produktów kredytowych. Jak można podrasować swoją historię kredytową?

Produkty kredytowe, a oszczędzanie

Oszczędzanie jest niezwykle ważne, ale również zależne od produktów kredytowych, chociaż wydawałoby się, że obie rzeczy leżą po przeciwnych biegunach. Większość z nas, transakcje opiewające na najwyższe kwoty, realizuje przy pomocy kredytów. Niestety nawet oszczędzając może nie być Cię stać na kupno wymarzonego domu czy mieszkania. Pozytywna historia kredytowa sprawia, że to właśnie dzięki niej kredyt, który otrzymasz będzie tańszy, a to jest przecież oszczędzanie. Jaki związek mają z tym kredyty? Kredyty, karty kredytowe, sprzęt na raty – to wszystko buduje Twoją zdolność kredytową i poprawia scoring w BIK.

Historia kredytowa jest bardzo istotna

Istnieją trzy rodzaje historii kredytowej w BIK – dobra, zła lub żadna, oczywiście całość jest oceniana według punktów i przyznawanych gwiazdek (jest ich maksymalnie 5). Najgorszą historią kredytową, jest żadna historia kredytowa, bo wbrew pozorom złą historię w BIK-u można wyczyścić i z czasem poprawić, żadna historia kredytowa to dla banków największy problem, gdyż w ogóle nie wiedzą czego można spodziewać się po kliencie.

Wielu osobom wydaje się, że produkty kredytowe zepsują ich zdolność kredytową, otóż mogą, ale jedynie w momencie wnioskowania o upragniony kredyt mieszkaniowy, w innym przypadku będą budować historię kredytową oraz scoring w BIK. Dlatego debetowanie na koncie ROR, kredyt odnawialny, niewielki kredyt gotówkowy, sprzęt na raty oraz terminowe spłacanie poszczególnych produktów sprawi, że bank będzie brał takiego klienta na poważne i wiedział, iż jest wiarygodny.

Sprzęt na raty

Branie różnego rodzaju sprzętu na raty jest bardzo dobrym sposobem, aby polepszyć swoją historię kredytową, szczególnie kiedy są to raty 0%, gdyż można za darmo, bez kosztów dodatkowych wziąć przedmiot na raty, podrasować swój scoring w BIK oraz nie obciążać dzięki temu zbyt mocno swojego budżetu. Bo płacenie 50 zł co miesiąc, to nie wydanie 1000 zł od razu. Dlatego nawet, jeśli Cię stać, aby kupić odkurzacz, kup go na raty 0%. Dla banków ważna jest terminowość i w BIK-u z pewnością zostanie zauważone, że raty za sprzęt są opłacane w odpowiednim czasie, dodatkowo, zawsze możesz spłacić zadłużenie przed terminem, co może jeszcze bardziej poprawić Twoją historię kredytową.

Debet na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym

Nawet nie używany debet (nie generujący kosztów) zostanie zauważony przez BIK, jako zobowiązanie kredytowe. Najlepszym rozwiązaniem byłoby regularne korzystanie z debetu i jego spłacanie, ale to już wygeneruje dla Ciebie pewne koszty w postaci odsetek. W każdym razie debet jest jednym z najtańszych i najprostszych sposobów na budowanie historii kredytowej.

Karta kredytowa

Osoby, które nie umieją korzystać z karty kredytowej będą mówić, że jest ona pułapką i oczywiście być nią może, pod warunkiem, że używa się jej nieodpowiedzialnie. Karty kredytowe posiadają jeden element, który powoduje, że nie tylko możesz wziąć darmowy kredyt na krótki okres, ale również na nich zaoszczędzić, jest to tzw. grace period. Osoby które potrafią używać kart kredytowych z rozwagą, zbudują sobie w ten sposób odpowiednią historię kredytową, a przy okazji będą mogły trochę środków zaoszczędzić.

 

Więcej informacji na ten temat w artykule: Jak mądrze korzystać z karty kredytowej?

 

Kredyt gotówkowy

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, chcesz trochę podreperować swój budżet, albo po prostu aktualnie istnieje jakaś atrakcyjna oferta kredytów gotówkowych, weź kredyt na niedużą sumę i regularnie go spłacaj. Twój scoring w BIK-u z pewnością się w ten sposób poprawi.

Nie musisz mieć tylko jednego zobowiązania, jeśli masz kartę kredytową, mały kredyt gotówkowy oraz debet i wszystko regularnie spłacasz, udowodnisz, że nie masz problemu z kilkoma równoległymi długami. Jednak przed podjęciem poważniejszego zobowiązania jak kredyt na mieszkanie, zrezygnuj z tak wielu jak się da. Pamiętaj, że w ten sposób budujesz historię kredytową, ale istotna jest też Twoja zdolność kredytowa, a wszelkie zobowiązania dodatkowo ją obciążają.