W życiu codziennym kontrola bieżących wydatków jest dość trudna. Artykuły spożywcze, benzyna, lunch z znajomymi – to drobne kwoty, które po zsumowaniu dają w skali miesiąca całkiem sporą liczbę. Jak zapanować nad pieniędzmi i móc w końcu zacząć oszczędzać?

Budżet – po co to komu?

Ile pieniędzy poświęcasz na miesięczne wydatki? Ile kosztuje Cię życie? Niby banalne pytania, ale mało kto potrafi na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Bałagan z finansach to duży problem, niezależnie czy prowadzisz dom czy wielka firmę.  Podstawą dobrze zrobionego budżetu domowego jak rozpisanie celów finansowych, jakie chcemy osiągnąć w kolejnych miesiącach. Nieważne, co planujesz – czy to egzotyczna wycieczka, zmiana samochodu czy kupno nieruchomości. Dobrze zorganizowany budżet pomoże Ci nie tylko osiągnąć najbliższe założenia, ale zrealizować je szybciej niż wcześniej planowałeś.

Planowanie najlepiej zacząć pod koniec miesiąca – wiesz wtedy, jaką kwotą będziesz dysponować i na co musisz ją wydać. Jedyne co potrzebujesz to papier, długopis i dużo samozaparcia, bo droga do idealnie rozpisanego budżetu domowego nie jest szybka i prosta.

 

Najważniejsza jest hierarchia

Spisz wszystkie wydatki na kartce i postaraj się uporządkować je pod względem priorytetów – to będzie Twoja hierarchia ważności. Rzeczy takie jak rata kredytu, czynsz czy czesne na studia dzieci powinny znaleźć się na samej górze. Wyjazdy z znajomymi czy wyjście do kina możesz spokojnie umieścić niżej. Ta rozpiska powie Ci, które wydatki są niecierpiące zwłoki, a z którymi możesz poczekać, aż dodatkowe fundusze wpłyną na konto. Jeżeli potrzebujesz wyjechać na weekend, by odpocząć – zrezygnuj z zakupu bluzki albo wyjścia z przyjaciółmi do kina.

W trakcie miesiąca postaraj się rejestrować, czy Twoje wydatki zgadzają się z wcześniejszymi założeniami. Pozwoli Ci to zaktualizować budżet na kolejne miesiące. Jeżeli np. założyłeś, że na jedzenie wydasz 1000zł,a łączna kwota na ten cel przekroczyła 1300zł, wiesz, że w kolejnym miesiącu musisz na ten cel przeznaczyć większą ilość pieniędzy. Może też okazać się, że na niektóre cele wydałeś mniej niż było to w rozpisce. Dzięki temu wszystkiemu Twój budżet będzie jeszcze bardziej precyzyjny.

Oprócz stałych i regularnych wydatków musisz wziąć pod uwagę te, które pojawiają się okresowo np. zakup podręczników w wrześniu. Jeżeli budżet planujesz w styczniu, bardzo łatwo zapomnieć o pieniądzach, które musisz wydać za pół roku. Dlatego tak ważne jest, żeby na rozpisanie wszystkiego poświęcić więcej niż jeden wieczór – być może kolejnego dnia coś Ci się przypomni.

 

Bądź sumienny!

Prowadzenie budżetu domowego to systematyczna praca. Jeżeli w poprzednim miesiącu nie udało Ci się zrealizować celów – nie przejmuj się i planuj dalej.  Z miesiąca na miesiąc będzie zauważać różnicę, a pieniądze, które uda Ci się zaoszczędzić, będzie można wydać na dodatkowe przyjemności lub większe inwestycje – wszystko zależy od tego, na co je przeznaczysz!

Pamiętaj, żeby zaangażować w jego tworzenie całą rodzinę. Jeżeli Twój partner wesprze Cię w pilnowaniu wydatków, Tobie będzie dużo łatwiej i na pewno uda Wam się wspólnymi siłami szybciej osiągnąć zamierzone cele.