Okres świąteczny czy wakacyjny to czas, kiedy niejeden budżet domowy potrzebuje dodatkowych funduszy. Przed podjęciem decyzji o pożyczeniu pieniędzy powinniśmy dobrze poznać wszystkie dostępne opcje i dostosować je do swoich potrzeb. Dla większości ludzi kredyt i pożyczka to to samo – czy aby na pewno?

 

Kredyt gotówkowy

Czym jest?

Kredyt gotówkowy jest pożyczką pieniężną wydawaną klientowi indywidualnemu. Istnieją dwa rodzaje kredytów gotówkowych: kredyt konsumencki, który charakteryzuje się dowolnością, na jaki cel mają zostać przeznaczone pieniądze i kredyt konsolidacyjny, który jest udzielany  na pokrycie poprzednich zobowiązać kredytowych. Najważniejszą cechą kredytu gotówkowego jest jego kwota – wedle ustawy regulującej działanie banków, mogą nam one pożyczyć maksymalnie 80 tysięcy złotych na okres maksymalnie do 8 lat, choć niektóre instytucje wydłużają na życzenie klientów czas nawet do 10 lat.

Dla kogo?

Kredyt gotówkowy przeznaczony jest dla osób posiadających zdolność kredytową, która bank wylicza na podstawie przyniesionych informacji (np.zaświadczenie o zarobkach) lub, w przypadku gdy jesteśmy stałymi klientami, naszych wpływów na konto.

Jak wygląda procedura?

Procedura uzyskania kredytu gotówkowego w banku musi być jasna i przejrzysta. Ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim mówi jasno, że każda umowa kredytowa musi zostać zawarta na piśmie. Muszą być w niej zawarte wszystkie najważniejsze informacje takie jak:

  • dokładne dane strony umowy,
  • kwota kredytu,
  • waluta kredytu,
  • termin i zasady spłaty,
  • koszty kredytu.

Dodatkowo muszą pojawić się w niej informacje o dodatkowych opłatach i prowizjach, jak również o sposobie zabezpieczenia kredytu. Po udzieleniu kredytu klient ma prawo w przeciągu 14 dni o daty podpisania umowy odstąpić od niej. Ma również prawo spłacić kredyt wcześniej niż zobligował się do tego podczas podpisywani umowy.

Koszty kredytu

Głównymi kosztami udzielenia kredytu gotówkowego są:

  • odsetki – oprocentowanie naliczane przez bank w skali roku, nie wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez NBP,
  • prowizja – najczęściej doliczana do pierwszej raty kredytu lub rozłożona na raty (skredytowana). Niektóre banki nie naliczają prowizji przy kredytach konsolidacyjnych,
  • ubezpieczenie –  opłata, dzięki której w przypadku śmierci, kalectwa lub niezdolności do pracy (zakresowo bardzo zróżnicowane, w zależności od banku) to towarzystwo ubezpieczeniowe, zamiast np. naszych bliskich będzie spłacało nasze zobowiązanie.